Marek
pátek, 17. května 2024, 13:34
Dobrý den. Dnes jsem nahrnul brambory. Některé rostliny které byly menší se mi podařilo zahrnout, pak začalo pršet, tak už jsem je nestihl trochu ručně odhrnout. Protlačí se zahrnuté rostliny? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Nemějte obavy, vyšší nahrnutí není na závadu, brambory si s tím poradí. Dostatečné nahrnutí hrůbků zabrání případnému zelenání dceřiných hlíz.
VÚB
Marek
úterý, 14. května 2024, 15:57
Dobrý den. Můžu postříkat brambory lignohumatem na list a v jaké koncentraci? Je možné aplikovat dohromady s postřikem proti plísni - magnicur finito? Jaká je vhodná doba na postřik - brzy ráno nebo až na večer a je vhodné provádět postřik proti plísní preventivně? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Lignohumát můžete použít na list v koncentraci 0,02 - 0,05 %, a to po vzejití při výšce rostlin kolem 10 cm a podruhé během tvorby poupat. V této době je také vhodné aplikovat první preventivní ošetření proti plísni bramboru. Ošetření dohromady s lignohumátem je možné s jakýmkoliv fungicidem. Obecně platí, že ošetřování je vhodné provádět v době, kdy není intenzivní sluneční záření.
VÚB
Marie
pondělí, 13. května 2024, 11:19
Dobrý den, prosím o radu, jak snížit strupovitost? Děkuji
Dobrý den.
Aktinobakteriální obecnou strupovitost bramboru způsobují vláknité půdní bakterie Streptomyces scabiei, zdroj infekce je v půdě. K infekci hlíz dochází na počátku jejich tvorby, tj. při velikosti 0,5 - 1 cm, zejména je-li v této době půdní přísušek, který tomuto původci vyhovuje. Jedinou účinnou ochranou je závlaha v době, kdy dochází k infekci. Značné rozdíly v náchylnosti k chorobě jsou také mezi jednotlivými odrůdami. Doporučujeme vám v daném místě brambory nejméně tři roky nepěstovat a změnit odrůdu. Pokud je to možné, pravidelně zavlažujte. Z důvodu ochrany proti strupovitosti by měla být půda přiměřeně vlhká především v době 6 až 7 týdnů po výsadbě, kdy se začínají tvořit hlízy.
Více najdete v příručce Aktinobakteriální obecná strupovitost bramboru na našich webových stránkách v sekci Publikace.
VÚB
Anonym
úterý, 7. května 2024, 10:31
Vážení,
v sekci "Pěstitelská opatření" jsou rady k zálivce v době vegetace, resp. pro období intenzivního růstu hlíz. Můžete, prosím, komentovat potřebnost zálivky po výsadbě a do období intenzivního růstu hlíz?
S pozdravem
J Boháč
Dobrý den.
Po výsadbě nejsou brambory na vláhu náročné neboť čerpají vodu z matečné hlízy. V půdě je navíc obvykle dostatečná zásoba půdní vláhy, takže zavlažování není potřeba. Pokud by však i v tomto období bylo extrémní sucho (to lze laicky poznat podle vadnutí již vegetujících rostlin), je vhodné půdu mírně zavlažit pro podporu rychlejšího klíčení a zakořeňování. Potřeba závlahy v případě přísušku pak nastává s růstem prvních listů, tedy od vzejití porostu. Nejvyšší potřeba vody je pak v době plné vegetace od období počátku nasazování hlíz, což je přibližně 6 až 7 týdnů po výsadbě. Optimální obsah vody v půdě ve vegetaci pro brambory by měl být 70 až 80 % polní vodní kapacity. To lze odhadnout tak, že je z půdy v dlani cítit vlhkost, ale při stisknutí se ještě nevytvářejí hroudy. Pro měření půdní vlhkosti samozřejmě existuje řada přístrojů, které se využívají pro řízení závlahy ve velkovýrobě.
VÚB
Miloslava
sobota, 4. května 2024, 18:41
Je to dva roky co jsem nevím již kde dostala sadbu brambor s označením GRENADA.Velice nám chutnali,ale bohužel jsme si nenechali na sadbu a teď je nemohu sehnat.Byly to brambory salátové, ideální na hranolky,nikoli však na kaši.Máme malou zahrádku a pár řádků brambor každoročně máme.Teď máme IMPALU,BERNINU,Anusku. Pro příští rok bych chtěla nějakou odrůdu ideální na salát a hranolky.Poraďte jaká odrůda ny byla ideální. Děkuji za radu.
Dobrý den.
Na základě výsledků pro Seznam doporučených odrůd, by Vaše požadavky měla splňovat česká odrůda Radmila, vyšlechtěná ve Vese Velhartice. Je to poloraná odrůda pro přímý konzum, varný typ AB, vhodná také pro úpravu loupáním a pro zpracování na hranolky. Hlízy jsou dlouze oválné, dužnina světle žlutá.
VÚB
Ludmila Bendová
úterý, 30. dubna 2024, 14:45
Mám dotaz, ráda bych u vás zakoupila Keřkovské rohlíčky - varný typ BA-A na výsadbu. Pamatuji, že bývaly v prodeji. Bydlím v Olomouci, bylo by možné zaslat mi 5 kg na výsadbu. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den.
Pěstováním Keřkovských rohlíčků se věnuje Vesa Česká Bělá - http://www.vesa.as/index.php/kontakty.
VÚB
DANA W.
středa, 24. dubna 2024, 12:24
Dobrý den, poradíte mi prosím kde je možné sehnat sazenice JAKONu?
Děkuji
Dobrý den.
Ohledně sazenic jakonu můžete volat na 778 702 548 (Ing. A. Svobodová, Ph.D.) nebo napsat na e-mail svobodova@vubhb.cz
VÚB
Jana
pondělí, 22. dubna 2024, 17:09
Dobrý den, zasadila jsem letos brambory asi moc brzy resp. v tom teple brzy vykoukla nať a teď v tom ochlazení pomrzla. Obrazí brambory znovu nebo je po nich? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Podle teploty, které byly rostliny vystaveny, mohou být příznaky jednak blednutí a prožloutávání lístků (chladové poškození) nebo až měknutí a černání pletiva listů (mrazové poškození). Pokud zasažení není příliš velké, tak rostliny poměrně dobře regenerují, ale i tak musíte počítat s o něco opožděnou sklizní.
VÚB
Klikar Marek
čtvrtek, 18. dubna 2024, 11:10
Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, kdy brambora přestává růst po vysázení (duben)? Jde mi o podprůměrné teploty, které teď nastaly (18.4.2024). Jak velký vliv mají takto nízké teploty. Děkuji za odpověď. S pozdravem Marek Klikar
Dobrý den.
Obecně platí, že brambory neklíčí při teplotách přibližně pod 4°C a pokud jsou již naklíčené, nepokračuje ani vývoj klíčků a tvorba kořenů. Nízké dubnové teploty samozřejmě vzcházení a vývoj porostů zpomalily, ale po vzestupu teplot se růst rychle vyrovná. V některých případech však mohou nízké teploty spolu s dalšími faktory vyvolat po výsadbě abiotickou hlízkovitost bramboru, což je fyziologická porucha, kdy se tvoří přímo na klíčku hlízky a brambory nevzcházejí (viz Abiotikózy bramboru, fyziologické vady a poruchy v sekci Publikace na našich webových stránkách)
VÚB
Jiří
pondělí, 15. dubna 2024, 09:22
Dobrý den, Již druhým rokem se mi kroutí listy u brambor. Používám pouze zelené hnojení, jinak žádnou chemii. U nikoho v okolí se tenhle problém neprojevuje. Jediný problém by mohl být v tom, že jsem chybějící zeminu dosypal zeminou z pole, kde ležela dva roky ladem. Co by mohlo být za problém a jak ho řešit. Děkuji
Dobrý den.
Pravděpodobně se může jednat o poškození nějakým růstovým herbicidem. Příčinou mohou být rezidua právě v navezené půdě z pole. Možná je i přítomnost rezidua herbicidů v sadbě brambor nebo závlahové vodě, pokud pochází z toků nebo nádrží, kam ústily meliorační kanály. Zbytky herbicidů mohou být i v kompostech, výjimečně byly dokonce zjištěny v komerčně prodávaných zahradnických substrátech.
Pokud není poškození extrémní, deformace natě obvykle odrostou a rostliny se dále vyvíjejí normálně. Může ale dojít ke zpoždění vegetace, případně ke snížení výnosu. Ve vašem případě by bylo ideální brambory pěstovat na místě, kam jste neznámou zeminu z pole nenavezl.
VÚB
Lenka Draská
pondělí, 1. dubna 2024, 19:14
Zdravím a prosím o radu, zda je možné přebytečné sadbové brambory (certifikovaná sadba) normálně zkonzumovat. Tedy jestli nejsou nějak chemicky ošetřované. Děkuji. L.D.
Dobrý den.
Viz odpověď níže.
VÚB
Dvořák V.
středa, 27. března 2024, 15:35
Dobry den,
Chtěl bych sehnat Jakon k pěstování ze semenáčků.
Dobrý den.
Problematice Jakonu se u nás věnuje Ing. A. Svobodová, Ph.D. Můžete ji kontaktovat na 778 702 548 nebo e-mailem svobodova@vubhb.cz
VÚB
Zdena
pondělí, 25. března 2024, 07:43
Dobrý den, zbyla mi kupovaná sadba brambor, může se použít ke konzumaci?
Dobrý den.
Sadbové brambory se mohou ošetřovat před sázením proti houbovým chorobám, ale moření se obvykle provádí až u pěstitele. Pokud by sadba byla výjimečně ošetřena již u dodavatele, muselo by to být uvedeno na návěsce. Sadbové hlízy jsou tedy běžně bez jakéhokoliv chemického ošetření.
Na druhou stranu jsou dnes v průběhu pěstování sadby používány pesticidy, které již nejsou registrovány do konzumních brambor. Lze tedy obecně konstatovat, že z důvodů předběžné opatrnosti sadba není určena ke konzumu.
VÚB
Zelený
pátek, 22. března 2024, 16:28
Dobrý den, dozvěděl jsem se nahodne, ze namisto nakliceni brambor pred sadbou ci k urychlení nakliceni se za dřívějších casu používala tzv. aktivace teplou vodou, coz znamenalo, ze se sadba, pochopitelne jen pro malopestitele a zahrádkáře, namocila na nejakou dobu do teple vody. Víte prosim neco k tomu? I takove historické metody mohou byt pro malé pěstitele záchranou, kdyz treba se opozdili se sadbou a tak… Moc dekuji a srdecne zdravim. Zelený
Dobrý den.
Kromě namáčení v teplé vodě se k iniciaci počátku klíčení zkoušely v minulosti tzv. tepelné šoky, což je obdoba téhož, která se ale mohla využít u větších partií. Metody měly řadu technologických nevýhod včetně náročnosti na energie, takže se od těchto experimentů upustilo. Ani u zahrádkářů nepřinášejí tyto metody žádné významné výhody. Velkým problémem je zejména rozdílná reakce jednotlivých odrůd.
VÚB
Rena
sobota, 16. března 2024, 19:01
Dobrý večer, chtěla bych požádat o radu. Máme vlastní brambory odrůdy Marabel a u většiny jsou pod slupkou větší tmavé tečky. ..viz. první foto. Pokud to znovu oloupu, brambor je čistý...druhé foto. Ráda bych věděla co je to za chorobu a zda je možná nějaká ochrana. Děkuji.
Dobrý den.
Podle fotografie se pravděpodobně jedná o vločkovitost hlíz bramboru, jejímž původcem je houba Rhizoctonia solani. Způsobuje poškození, která se na hlízách i rostlinách bramboru projevují mnohočetnými příznaky. V tomto případě jde o napadení lenticel. Zdrojem infekce je napadená sadba nebo půda.
Podrobnější informace jsou uvedeny na našich stránkách www.vubhb.cz. V sekci "publikace" naleznete příručku Vločkovitost hlíz bramboru, kde se dozvíte více podrobností o chorobě i ochraně proti ní.
VÚB
Luděk
středa, 6. března 2024, 14:40
Dobrý den!
Mohli by jste mi prosím poradit?
Nakoupil jsem sadbové brambory SUNITA (5 kg). Sadbu jsem dal naklíčit. Moje překvapení bylo, když se objevilo 29 hlíz s klíčky zelenými a 30 brambor z klíčky fialovými (tmavými).
Mohli by jste mi prosím sděli jakou barvu mají klíčky odrudy SUNITA.
Děkuji a hezký den'
Dobrý den.
Odrůda Sunita má světlé klíčky s lehce nafialovělou bází. Hodně záleží na intenzitě osvětlení při nakličování. Pokud nakličování všech hlíz proběhlo za stejných světelných podmínek, ale v sadbě jsou hlízy s výrazně fialovými klíčky, je vysoce pravděpodobné, že se jedná o příměs jiné odrůdy.
VÚB
Daniela
neděle, 25. února 2024, 07:46
Dobry den,
bydlíme v Jáchymově (800 metru n.m.).Chtěli bychom vypěstovat brambory. Jakou odrůdu by jste doporučili?
Děkuji Frankovičová
Dobrý den.
Při výběru odrůdy by jste měli zohlednit, jaké brambory máte rádi a co z nich budete vařit. Zda máte rádi odrůdy lojovité varný typ A, AB, BA, či přílohové varný typ B, BC a nebo odrůdy rozvářivější určené k výrobě kaší varný typ CB, C. U vás by jste měli zřejmě volit odrůdy s kratší vegetační dobou a před výsadbou je i naklíčit. Kdyby jste je měli mít na uskladnění tak zvolte odrůdu poloranou. Sortiment u nás pěstovaných odrůd je velice široký. Odrůdy vyšlechtěné v České republice najdete na přiloženém odkazu a na poslední stránce jsou uvedeny kontaktní údaje, kde si můžete sadbu objednat https://www.vubhb.cz/cs/knihovna/ostatni-publikace/ceske-odrudy-konzumnich-brambor-2023.
VÚB
Marek
sobota, 24. února 2024, 18:11
Dobrý večer, letos se chystám sázet brambory na stejné místo jak loni nemám jinou možnost. Brambory loni byly ok. Co mám udělat pro dobrou kondici i letos použit dusíkaté vápno v jaké dávce a jak dlouhou před výsadbou? Hnojit ještě před výsadbou brambory v jaké dávce abych je nepřehnojil když bylo použito dusíkaté vápno.
Děkuji s pozdravem Marek.
Dobrý den,
dusíkaté vápno použít pro brambory můžete. Možné termíny jsou dva. Můžete jej zapravit do půdy alespoň dva týdny před sázením, nebo jej dát až po sázení. Dusíkaté vápno by nemělo přijít do přímého kontaktu s hlízami. Dávka v obou případech je 300 - 500 kg/ha, tj. 3 - 5 kg/100 m2. Z důvodu dezinfekce půdy je vhodnější zapravení před sázením. V dotazu nebylo uvedeno, zda bylo na pozemek aplikováno nějaké organické hnojivo, např. hnůj, nebo kompost. Pokud ne, bylo by vhodnější zvolit nižší dávku dusíkatého vápna (3 kg/100 m2) a pak použít hnojivo které používáte z důvodu dodávky i dalších živin (P, K). V tomto případě ale pouze dávku max. 3 kg/100 m2, aby celková dávka dusíku nebyla vysoká (dusíkaté vápno obsahuje asi 20 % N a hnojivo pro brambory má obsah 12 % N). Nebo je možné dávku dusíku dodat v dusíkatém vápnu (5 kg/m2) a dohnojit hnojivy P a K bez obsahu dusíku.
VÚB
Marcela
pondělí, 19. února 2024, 08:49
Dobrý den, omlouvám se, posílám tedy foto těch brambor na určení onemocnění. Děkuji.
Dobrý den.
Pravděpodobně jde o požerky drátovců - larev brouků kovaříků. Brambory napadá řada druhů těchto škůdců, mají poměrně dlouhý vývoj (3 - 5 let) a larvy jsou tedy různé velikosti, a proto se mohou požerky na hlízách dosti lišit. Nečastější výskyt u brambor je při jejich pěstování po trvalých travních porostech. Z agrotechnických opatření má zásadní význam intenzivní kultivace půdy a včasná sklizeň. Zvláště loňský rok byl specifický tím, že pro drátovce v závěru vegetace byly hlízy významným zdrojem vody. Proto může být v některých lokalitách napadení hlíz poměrně vysoké. Podrobnější informace o drátovcích naleznete na našich stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace, v příručce Integrovaná ochrana brambor proti drátovcům.
VÚB
Marcela
středa, 14. února 2024, 10:42
Dobrý den, mohli by jste mi poradit , co mají tyto brambory za chorobu a co proti tomu udělat? Děkuji.
Dobrý den.
Prosíme o přiložení obrázků avizované choroby.
VÚB